Półprzewodniki

Półprzewodniki Wybierz podkategorię

Podkategorie

 • Tranzystory
 • Tyrystory, triaki, diaki

  Tyrystory i triaki znajdują zastosowania w wielu dziedzinach. Jako sterowane łączniki i prostowniki są stosowane w automatyce napędów. Jako łączniki prądu przemiennego – w automatyce napędów AC, w technice oświetleniowej i elektrotermii. Jako łączniki i przerywacze w końcowych stopniach falowników, układach regulacji mocy i w galwanotechnice. Jako przemienniki częstotliwości – w automatyce silników, technice ultradźwięków, w urządzeniach zapłonowych silników spalinowych, gdzie ma duże znaczenie szybkość narastania prądu w cewce zapłonowej, a więc płynącego przez tyrystor - od tego zależy wysokość indukowanego przez nią napięcia.

   

  Najważniejsze parametry to:

  • prąd roboczy,
  • dopuszczalne napięcie pracy - często uwidaczniane przez producentów w nazwie produktu.

   

  Przykładowo triak BTA16-60 oznacza triaka o prądzie 16A i napięciu pracy 60V. Przy pracy z obciążeniami indukcyjnymi lub pojemnościowymi należy dobierać odpowiednie parametry stromościowe (di/dt i du/dt) celem stabilnej i długotrwałej pracy. Na stabilną pracę i skuteczność wyzwalania ma duży wpływ dobór prądu bramki i temperatura, czyli dobór właściwego chłodzenia. Istotny jest również dobór właściwych elementów tłumiących w układzie przepięcia i przetężenia. Zabezpieczają one zarówno elementy układu jak i środowisko przed zakłóceniami.

 • Diody

  Czym jest dioda 1n4007? Podstawowe informacje i zalety.

  Diody prostownicze 1n4007 są używane w układach zasilających do prostowania prądu przemiennego. Ich największą zaletą jest możliwość przewodzenia wysokich napięć, a dzięki stosunkowo niskiej cenie są bardzo popularne w codziennym użyciu. Najczęściej diody 1n4007 są stosowane przede wszystkim do prostowania napięcia o częstotliwości sieciowej, która w Polsce wynosi 50 Hz. Do tej pory to najbardziej efektywny sposób, który nie znalazł lepszego następny od lat.

  Jakie są główne właściwości diody 1n4007?

  Kluczowe parametry dla typu 1n4007 to maksymalne dopuszczalne napięcie wsteczne, czyli napięcie powstające w stanie zatkania między anodą a katodą, wynoszące 1000V oraz maksymalny prąd przewodnika, który równy jest 1A. Te wartości określają konkretne możliwości zastosowania, dlatego warto jest się z nimi zaznajomić w przypadku każdej diody. Kolejna ważna zmienna to maksymalny prąd chwilowy, który określa odporność systemu na przeciążenia, maksymalna moc tracona na diodzie, a także czas odzyskiwania zdolności zaworowej, niezbędna do wyznaczenia maksymalnej częstotliwości prądu prostowanego.

 • Mostki prostownicze
 • Układy scalone,...
 • Osprzęt do...