Katalog

Włączone filtry:
Producent
Napięcie dren-źródło
Prąd drenu
Sterowanie bramki
Moc
Obudowa
Rezystancja w stanie przewodzenia
Producent
Prąd kolektora
Napięcie kolektor-emiter
Rodzaj tranzystora
Częstotliwość

Informacje

Tranzystory

Tranzystory Jest 126 produktów.

Podkategorie

 • Tranzystory unipolarne

  Co to jest tranzystor?

  Tranzystor jest to trójelektrodowy, rzadziej czteroelektrodowy, półprzewodowy element elektryczny posiadający zdolność wzmacniania sygnału. Wynalezienie tranzystora jest przełomem w elektryce, zastąpił on duże i energochłonne lampy elektronowe.

  Budowa tranzystora

  • Bramki G w postaci metalizowanej powłoki
  • Izolatora z tlenku krzemu, oddzielającego bramkę od innych podzespołów
  • Podłoża B półprzewodnik domieszkowany przeciwnie do rodzaju kanałów
  • Drenu D i źródła S, które są obszarami w podłożu o domieszkowaniu przeciwnym do niego

  Częścią zasadniczą tranzystora unipolarnego jest kryształ odpowiednio domieszkowanego półprzewodnika z dwiema elektrodami, pomiędzy źródłem i drenem tworzy się tak zwany kanał, płynie nim prąd.Wzdłuż kanału znajduję się trzecia elektroda nazywana bramką. Tranzystory epiplanarne tak jak przypadek układów scalonych, gdzie wytwarza się wiele tranzystorów na wspólnym krysztale, charakteryzują się dodatkową czwartą elektrodą tzw. podłoże, które służy do odpowiedniej polaryzacji podłoża.

  Opis przykładowego produktu tranzystor unipolarny IRFZ44N: Symbol produktu: IRFZ44N, Prąd drenu: 49A, Napięcie: 55V, Moc: 107W, Obudowa: TO-220

 • Tranzystory bipolarne

  Tranzystor bipolarny jest półprzewodnikowym elementem elektronicznym, który służy do wzmacniania sygnału. Charakterystyczne jest dla niego to, że nieduży prąd płynący pomiędzy jego elektrodami, steruje większym prądem, który płynie pomiędzy emiterem a kolektorem.

   

  Przy aktywowaniu tranzystora pomiędzy bazą, a emiterem popłynie niewielki prąd, który umożliwia przepływ dużego prądu z emitera do kolektora. Stosunek prądu kolektora do prądu bazy nazywamy wzmocnieniem prądowym tranzystora.

  W zależności od potrzeby tranzystor może znajdować się w czterech stanach: aktywnym, nasyconym, zatkanym i inwersyjnym. W stanie aktywnym nasze urządzenie może być wykorzystane jako wzmacniacz natężenia prądu elektrycznego, natomiast przejścia pomiędzy stanem nasyconym a zatkanym mogą nam posłużyć jako przełącznik, używany już w niektórych układach impulsowych oraz cyfrowych. Wszystkie tranzystory mimo tej samej zasady działania dużo się od siebie różnią. Możemy je podzielić głównie ze względu na: materiał, z którego są wykonane, konstrukcję i technologię wykonania, parametry. 

  Dlatego przed zakupem należy dokładnie przeanalizować, który będzie najodpowiedniejszy do naszego sprzętu. Zapraszamy do zakupu tranzystorów bipolarnych. Zobacz także:

  - tranzystory unipolarne

  - dioda schottky

 • Tranzystory IGBT
na stronę
Pokazuje 1 - 24 z 126 elementów