Jak zainteresować młodzież elektroniką?

Młodzi ludzie w dzisiejszych czasach korzystają z bardzo wielu urządzeń elektronicznych, smartfony, tablety, komputery i wiele mniej popularnych gadżetów towarzyszy im niemal bez przerwy i w dużej mierze organizuje ich życie. Jednak rzadko za tym podporządkowaniem życia elektronice idzie zainteresowanie nią od strony technicznej, jak dane urządzenie działa, co może w nim się zepsuć, jak to następnie naprawić.

Elektronika to ciągle przyszłość

Fakt, że obecnie w każdym domu urządzeń elektronicznych jest niezwykle dużo, nie oznacza, że nasyciły one już domostwa w pełni. Elektronika będzie wkraczać do kolejnych urządzeń, jeszcze nie tak dawno lodówka czy kuchenka posiadały bardzo proste systemy, obecnie nowe sprzęty coraz częściej wyposażone są w komputery o mocy obliczeniowej porównywalnej z PCetami z przed zaledwie kilkunastu lat. Dlatego zainteresowanie elektroniką może przynieść duże korzyści w przeszłości. Człowiek który zwiąże swoje życie zawodowe z naprawą lub tworzeniem nowych urządzeń elektronicznych prawdopodobnie nigdy nie będzie narzekał na brak zajęcia. Argument taki może wydawać się dość abstrakcyjny, wszak będąc nastolatkiem wydaje nam się, że mamy bardzo dużo czasu na wybranie swojej ścieżki życiowej, jednak czas leci bardzo szybko, a wiele zawodów wymaga tak rozbudowanej wiedzy, że im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie nam osiągnąć dobre wyniki.

Mały kosmos na drukowanej płytce

Myśląc o elektronice możemy podejść do niej na dwa sposoby, z jednej strony skupić się na końcowym efekcie działania urządzenia, tym co chcemy osiągnąć, tym co dany układ ma tworzyć, poruszać, regulować. Obserwowanie takiego efektu jest niezwykle satysfakcjonujące, zbudowanie działającego urządzenia powoduje wyzwolenie układu nagrody i czujemy się obserwując je wspaniale jak po wygranym meczu sportowym.

Jednak ten etap bardzo trudno osiągnąć bez znajomości drugiej strony z której możemy spojrzeć na urządzenie elektroniczne, czyli tego co dzieje się w obwodach i elementach elektronicznych w skali najmniejszej. A dzieje się tam niezwykle dużo, małe cząstki są przekazywane, magazynowane, odpowiednio przepuszczane i blokowane, każdy element elektroniczny jest niczym niewielki ekosystem, a każdy układ jest oddzielnym małym kosmosem. Poznanie tych fascynujących procesów, których nie widać gołym okiem, a których ostateczne efekty możemy obserwować nie tylko we wcześniej wspomnianym działaniu, ale także w zmianie parametrów które da się zmierzyć. Proces ten przypomina poznawanie kosmosu, gdzie na podstawie wielu mierzonych parametrów astronomowie tworzą teorie na temat działania niezwykle odległych formacji, których nikt nie widział na własne oczy.

Jak nauczyć się elektroniki

Dla młodzieży szkolnej w wielu miejscach organizowane są warsztaty tematyczne, które często w praktycznej i przystępnej formie tłumaczą podstawowe zagadnienia z dziedziny elektroniki praktycznej, robotyki, programowania, techniki analogowej i cyfrowej. Podczas takich warsztatów można nauczyć się chociażby:

  • lutowania i tworzenia prostych, funkcjonujących układów elektronicznych,
  • działania elementów obecnych w każdym znanym urządzeniu - analogowych i cyfrowych,
  • podstaw języków programowania,
  • podstaw projektowania układów elektronicznych i płytek drukowanych,
  • podstaw budowy robotów i innych ruchomych urządzeń opartych na programach komputerowych,
  • podstaw działania typowych domowych urządzeń

Takie warsztaty są jednak przydatne z jednego podstawowego powodu, pozwalają sprawdzić, czy elektronika jest tym co nam się podoba, co nas fascynuje, czymś z czym chcielibyśmy związać nasze życie, czy to na stopie amatorskiej, czy bardziej zaawansowanej - zawodowej. Jednak nawet jeżeli po takich warsztatach zdecydujemy się na inną drogę w życiu, to mogą one poszerzyć naszą wiedzę o świecie i pomóc zrozumieć otaczający nas, w dużej mierze elektroniczny świat, co także jest niezwykle cenne.

Jeśli jednak uznamy po takich warsztatach, że właśnie elektronika jest naszą nową pasją, wówczas nie pozostaje nic innego, jak zacząć dalsze kształcenie. Elektronika nie jest na pewno tematem łatwym, nie uda nam się dowiedzieć o niej wszystkiego w kilka miesięcy, będzie wymagało to czytania wielu książek, nauczenia się wielu rzeczy. Dla osób poważnie myślących o związaniu swojego życia z pracą w elektronice interesujący powinien być także wybór jako szkoły średniej technikum o profilu elektronicznym, lub liceum w którym jest realizowany w odpowiedni sposób program rozszerzonej fizyki. Jednak należy pamiętać, że po technikum będzie można od razu pracować z urządzeniami, natomiast nawet po najlepszym liceum, by zdobyć odpowiednie formalne wykształcenie niezbędna będzie dalsza edukacja (chociażby studia techniczne). Jednak w każdym przypadku elektronika może być niesamowitą przygodą i fascynującą zabawą, która da bardzo dużo satysfakcji życiowej i zawodowej.

Zainteresowaliśmy? Zobacz jak wygląda: